QXP2G333JRPT
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXP2G333JRPT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXP2G333JRPT
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.630" L x 0.256" W (16.00mm x 6.50mm)
Series:QXP
Ratings:-
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.516" (13.10mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.033µF Film Capacitor 160V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.033µF