QXP2G473JRPT
Buy QXP2G473JRPT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXP2G473JRPT
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:160V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.630" L x 0.283" W (16.00mm x 7.20mm)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.543" (13.80mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.047µF Film Capacitor 160V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.047µF