QXL2B683KTPT
Nichicon
QXL2B683KTPT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QXL2B683KTPT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QXL2B683KTPT
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.068UF 10% 125VAC RAD
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:-
Voltage Rating - AC:125V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.433" L x 0.228" W (11.00mm x 5.80mm)
Series:QXL
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:493-3610
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polyester, Metallized
Detailed Description:0.068µF Film Capacitor 125V Polyester, Metallized Radial
Capacitance:0.068µF