QAP2J224KRP
Nichicon
QAP2J224KRP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy QAP2J224KRP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QAP2J224KRP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 151 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.602" W, 0.280" T x 1.181" L (15.30mm, 7.10mm x 30.00mm)
Series:QAP
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:493-10203
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:-
Detailed Description:0.22µF Film Capacitor 630V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:0.22µF