QAP2G225JRP
Buy QAP2G225JRP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QAP2G225JRP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:400V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.953" W, 0.583" T x 1.575" L (24.20mm, 14.80mm x 40.00mm)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Detailed Description:2.2µF Film Capacitor 400V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:2.2µF