QAP2E475JRP
Buy QAP2E475JRP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QAP2E475JRP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.937" W, 0.555" T x 1.575" L (23.80mm, 14.10mm x 40.00mm)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Detailed Description:4.7µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:4.7µF