QAP2E155JRP
Buy QAP2E155JRP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. QAP2E155JRP
Manufacturer Nichicon
Description CAP FILM 1.5UF 5% 250VDC AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:250V
Voltage Rating - AC:-
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:0.717" W, 0.398" T x 1.181" L (18.20mm, 10.10mm x 30.00mm)
Package / Case:Axial
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Detailed Description:1.5µF Film Capacitor 250V Polypropylene (PP), Metallized Axial
Capacitance:1.5µF