PTGL14AR180M9C01B0
Murata Electronics
PTGL14AR180M9C01B0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTGL14AR180M9C01B0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTGL14AR180M9C01B0
Manufacturer Murata Electronics
Description PTC RESET FUSE 265V 230MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 348 pcs
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.618" Dia x 0.256" T (15.70mm x 6.50mm)
Series:POSISTOR®, PTGL
Resistance - 25°C (Typ):18 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:490-7096
PTGL14AR180M9C01B0-ND
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.854" (21.70mm)
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 230mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):380mA
Current - Max:1.8A
Current - Hold (Ih) (Max):230mA