PTCTZ3NR400HTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
PTCTZ3NR400HTE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3NR400HTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PTCTZ3NR400HTE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description PTC RESET FUSE 265V 80MA 2SMD
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:265V
Type:Ceramic
Time to Trip:800ms
Thickness (Max):0.142" (3.60mm)
Size / Dimension:0.283" L x 0.394" W (7.20mm x 10.00mm)
Series:PTCTZ
Resistance - 25°C (Typ):40 Ohms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD
Other Names:2322 661 97002
2381 661 97002-ND
BC1560TR
PTCTZ3NR400HTX
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Detailed Description:Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 80mA Ih Surface Mount 2-SMD
Current - Trip (It):130mA
Current - Max:2A
Current - Hold (Ih) (Max):80mA