PTCTZ3NR400HTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3NR400HTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3NR400HTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTZ3NR400HTE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 265V 80MA 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 265V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 800ms |
| Thickness (Max): | 0.142" (3.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.283" L x 0.394" W (7.20mm x 10.00mm) |
| Series: | PTCTZ |
| Resistance - 25°C (Typ): | 40 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | 2322 661 97002 232266197002 2381 661 97002 2381 661 97002-ND 238166197002 BC1560TR PTCTZ3NR400HTX |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 265V 80mA Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 130mA |
| Current - Max: | 2A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 80mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTZ3NR400HTE, use the request quote form to request PTCTZ3NR400HTE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTZ3NR400HTE.The price and lead time for PTCTZ3NR400HTE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTZ3NR400HTE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
