PTCTZ3MR100KTE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3MR100KTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTZ3MR100KTE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTZ3MR100KTE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 2SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.956 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 245V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 3s |
| Thickness (Max): | 0.142" (3.60mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" L x 0.283" W (10.00mm x 7.20mm) |
| Series: | PTCTZ |
| Resistance - 25°C (Typ): | 10 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 2-SMD |
| Other Names: | 2381 661 97203 2381 661 97203-ND 238166197203 |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 49 Weeks |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 245V Ih Surface Mount 2-SMD |
| Current - Trip (It): | 270mA |
| Current - Max: | 165mA |
| Approvals: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTZ3MR100KTE, use the request quote form to request PTCTZ3MR100KTE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTZ3MR100KTE.The price and lead time for PTCTZ3MR100KTE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTZ3MR100KTE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
