PTCTL4NR100LBE
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL4NR100LBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy PTCTL4NR100LBE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | PTCTL4NR100LBE |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | PTC RESET FUSE 350V 100MA RADIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1500 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.423 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Max: | 350V |
|---|---|
| Type: | Ceramic |
| Time to Trip: | 4s |
| Thickness (Max): | - |
| Size / Dimension: | 0.335" Dia x 0.157" T (8.50mm x 4.00mm) |
| Series: | - |
| Resistance - 25°C (Typ): | 10 Ohms |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Other Names: | 2381 661 93124 2381 661 93124-ND 238166193124 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.453" (11.50mm) |
| Detailed Description: | Ceramic PTC Resettable Fuse 350V 100mA Ih Through Hole Radial, Disc |
| Current - Trip (It): | 270mA |
| Current - Max: | 1A |
| Current - Hold (Ih) (Max): | 100mA |
| Approvals: | UR |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply PTCTL4NR100LBE, use the request quote form to request PTCTL4NR100LBE pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PTCTL4NR100LBE.The price and lead time for PTCTL4NR100LBE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PTCTL4NR100LBE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

