PFG.1B.307.CLLD72
Buy PFG.1B.307.CLLD72 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFG.1B.307.CLLD72
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 7POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:307
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:7
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:7A
Color:Silver
Cable Opening:0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)