PFG.1B.308.CLLD52
Buy PFG.1B.308.CLLD52 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFG.1B.308.CLLD52
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 8POS SOLDER CUP
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:308
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:8
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature:Front and Rear Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:5A
Color:Silver
Cable Opening:0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)