PFG.1B.307.CLLD62
Buy PFG.1B.307.CLLD62 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PFG.1B.307.CLLD62
Manufacturer LEMO
Description CONN RCPT FMALE 7POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:307
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:7
Mounting Type:Free Hanging (In-Line); Panel Mount
Mounting Feature:Front and Rear Side Nut
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold
Current Rating:7A
Color:Silver
Cable Opening:0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)