PEH534VCB3150M2
KEMET
PEH534VCB3150M2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PEH534VCB3150M2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PEH534VCB3150M2
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:PEH534
Ripple Current @ Low Frequency:800mA @ 100Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:399-5685
A561DC151M400A
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):680 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:150µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF