PEH534YDB3150M2
KEMET
PEH534YDB3150M2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PEH534YDB3150M2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PEH534YDB3150M2
Manufacturer KEMET
Description CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 125 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:PEH534
Ripple Current @ Low Frequency:900mA @ 100Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:399-5687
A561EC151M450A
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):570 mOhm @ 100Hz
Detailed Description:150µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 570 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF