PCF0J151MCL1GS
Nichicon
PCF0J151MCL1GS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PCF0J151MCL1GS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PCF0J151MCL1GS
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:PCF
Ripple Current @ High Frequency:3.2A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:493-2986-2
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):22 mOhm
Detailed Description:150µF 6.3V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 22 mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:150µF