PAG.M0.2TL.AC52A
Buy PAG.M0.2TL.AC52A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAG.M0.2TL.AC52A
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 2POS SOLDER CUP
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M02
Shell Material:Polyetherimide (PEI)
Orientation:G
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C
Number of Positions:2
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Detailed Description:2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:10A
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Black, Blue
Cable Opening:0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm)