PAG.M0.2TL.AC39A
LEMO
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy PAG.M0.2TL.AC39A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. PAG.M0.2TL.AC39A
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 2POS SOLDER CUP
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Unshielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:M02
Shell Material:Polyetherimide (PEI)
Shell Finish:-
Series:1P
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-50°C ~ 170°C
Number of Positions:2
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull, Detent Lock
Detailed Description:2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:10A
Contact Material:-
Contact Finish Thickness - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Black, Blue
Cable Opening:0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm)