ODB7530-12HB
Orion Fans
ODB7530-12HB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ODB7530-12HB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ODB7530-12HB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN BLOWER 75X30MM 12VDC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 42 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:30.00mm
Weight:-
Voltage Range:7 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.560 in H2O (139.5 Pa)
Size / Dimension:Square/Rounded - 75mm L x 75mm H
Series:ODB7530
RPM:3400 RPM
Power (Watts):4.32W
Other Names:1053-1699
ODB7530-12HBX
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:41.7 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Fan Type:Blower
Current Rating:0.360A