ODB600PT-12LB
Orion Fans
ODB600PT-12LB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ODB600PT-12LB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ODB600PT-12LB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN BLOWER 120.5X32MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 43 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Width:32.00mm
Weight:-
Voltage Range:8 ~ 14VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.390 in H2O (97.1 Pa)
Size / Dimension:Square/Rounded - 120.5mm L x 120.5mm H
Series:ODB600PT
RPM:1800 RPM
Other Names:1053-1292
ODB600PT-12LBX
ODB600PT12LB
Operating Temperature:-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Noise:30.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Fan Type:Blower
Current Rating:0.200A