ODB5115-12MB
Orion Fans
ODB5115-12MB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ODB5115-12MB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ODB5115-12MB
Manufacturer Orion Fans
Description FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Width:15.00mm
Weight:0.059 lb (26.76g)
Voltage Range:7 ~ 13.2VDC
Voltage - Rated:12VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.350 in H2O (87.2 Pa)
Size / Dimension:Rectangular/Rounded - 51.11mm L x 47.76mm H
Series:ODB5115
RPM:4500 RPM
Power (Watts):1.44W
Other Names:1053-1679
ODB5115-12MBX
Operating Temperature:14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Noise:37.0 dB
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lifetime @ Temp.:70000 Hrs @ 40°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Blower
Current Rating:0.080A