NJM2076M#
JRC Corporation / NJRC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2076M# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2076M# with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM2076M# |
|---|---|
| Manufacturer | JRC Corporation / NJRC |
| Description | IC PWR AMP DUAL LOW-VOLT 8-DMP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.758 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 15 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 8-DMP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Other Names: | NJM#2076M NJM#2076M-ND |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 90mW x 1 @ 8 Ohm; 17.5mW x 2 @ 16 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class AB 8-DMP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM2076M#, use the request quote form to request NJM2076M# pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2076M#.The price and lead time for NJM2076M# depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2076M#.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

