NJM2073D
New Japan Radio
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2073D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy NJM2073D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | NJM2073D |
|---|---|
| Manufacturer | New Japan Radio |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono/2-CH Stereo 2W Class-AB 8-Pin PDIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.415 | $0.375 | $0.338 | $0.33 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 15 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | 8-DIP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Other Names: | NJM#2073D NJM#2073D-ND NJM2073D# NJM2073D#-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 2W x 1 @ 16 Ohm; 270mW x 2 @ 8 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Depop |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class AB 8-DIP |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply NJM2073D, use the request quote form to request NJM2073D pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NJM2073D.The price and lead time for NJM2073D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NJM2073D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

