NHSC30050RJ
AMP Connectors / TE Connectivity
NHSC30050RJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NHSC30050RJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NHSC30050RJ
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 50 OHM 5% 300W
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:5.039" L x 2.874" W (128.00mm x 73.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):300W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1630028-9
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Terminal Screw Type
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:50 Ohms ±5% 300W Wirewound Chassis Mount Resistor