NHSC2001R5J
AMP Connectors / TE Connectivity
NHSC2001R5J
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NHSC2001R5J with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NHSC2001R5J
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 200W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs26 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:3.543" L x 2.874" W (90.00mm x 73.00mm)
Series:HS, CGS
Resistance:1.5 Ohms
Power (Watts):200W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1630020-6
1630020-6-ND
A139122
NHSC2001R5J-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Terminal Screw Type
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 Ohms ±5% 200W Wirewound Chassis Mount Resistor