NHSC10020RF
AMP Connectors / TE Connectivity
NHSC10020RF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy NHSC10020RF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. NHSC10020RF
Manufacturer AMP Connectors / TE Connectivity
Description RES CHAS MNT 20 OHM 1% 100W
(In US Dollars)
20 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Series:HS, CGS
Resistance:20 Ohms
Power (Watts):100W
Packaging:Tray
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1-1630001-6
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:20 Ohms ±1% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor