MRF1550FNT1
NXP Semiconductors / Freescale
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRF1550FNT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRF1550FNT1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRF1550FNT1 |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | FET RF 40V 175MHZ TO272-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 12.5V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 40V |
| Transistor Type: | LDMOS |
| Supplier Device Package: | TO-272-6 WRAP |
| Series: | - |
| Power - Output: | 50W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-272BA |
| Other Names: | 935313626528 |
| Noise Figure: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Gain: | 14.5dB |
| Frequency: | 175MHz |
| Detailed Description: | RF Mosfet LDMOS 12.5V 500mA 175MHz 14.5dB 50W TO-272-6 WRAP |
| Current Rating: | 12A |
| Current - Test: | 500mA |
| Base Part Number: | MRF1550 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRF1550FNT1, use the request quote form to request MRF1550FNT1 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRF1550FNT1.The price and lead time for MRF1550FNT1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRF1550FNT1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
