MRF151A
Aeroflex (MACOM Technology Solutions)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRF151A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRF151A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRF151A |
|---|---|
| Manufacturer | Aeroflex (MACOM Technology Solutions) |
| Description | FET RF N-CH 50V 150W P-244 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 20 pcs | 40 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $95.79 | $89.805 | $85.614 | $80.825 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 50V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 125V |
| Transistor Type: | N-Channel |
| Supplier Device Package: | P-244 |
| Series: | - |
| Power - Output: | 150W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | P-244 |
| Other Names: | 1465-1154 |
| Noise Figure: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain: | 13dB ~ 22dB |
| Frequency: | 30MHz ~ 175MHz |
| Detailed Description: | RF Mosfet N-Channel 50V 250mA 30MHz ~ 175MHz 13dB ~ 22dB 150W P-244 |
| Current Rating: | 16A |
| Current - Test: | 250mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRF151A, use the request quote form to request MRF151A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRF151A.The price and lead time for MRF151A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRF151A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
