MRF166W
Aeroflex (MACOM Technology Solutions)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MRF166W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy MRF166W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | MRF166W |
|---|---|
| Manufacturer | Aeroflex (MACOM Technology Solutions) |
| Description | FET RF 2CH 65V 500MHZ 412-01 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $96.19 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 28V |
|---|---|
| Voltage - Rated: | 65V |
| Transistor Type: | 2 N-Channel (Dual) Common Source |
| Supplier Device Package: | 412-01, Style 1 |
| Series: | - |
| Power - Output: | 40W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 412-01 |
| Other Names: | 1465-1162 |
| Noise Figure: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Gain: | 16dB |
| Frequency: | 30MHz ~ 500MHz |
| Detailed Description: | RF Mosfet 2 N-Channel (Dual) Common Source 28V 100mA 30MHz ~ 500MHz 16dB 40W 412-01, Style 1 |
| Current Rating: | 8A |
| Current - Test: | 100mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply MRF166W, use the request quote form to request MRF166W pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MRF166W.The price and lead time for MRF166W depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MRF166W.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

