MIC5319-2.8BD5
Micrel / Microchip Technology
MIC5319-2.8BD5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5319-2.8BD5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC5319-2.8BD5
Manufacturer Microchip
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 6820 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
589 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:TSOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Bulk
Package / Case:SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
PSRR:70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 500mA TSOT-23-5
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:500mA