MIC5319-2.8YML-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC5319-2.8YML-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5319-2.8YML-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC5319-2.8YML-TR
Manufacturer Microchip Technology
Description IC REG LDO 2.8V 0.5A 6MLF
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 100 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs25 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage/Current - Output 1:600mA
Voltage - Input:Up to 5.5V
Voltage - Breakdown:6-MLF® (2x2)
Series:-
RoHS Status:Cut Tape (CT)
Regulator Topology:500mA
Polarization:6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Other Names:1611-MIC5319-2.8YML-CT
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:0.2V @ 500mA
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:MIC5319-2.8YML-TR
Frequency - Switching:Positive Fixed
Expanded Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed Output 2.8V 500mA 6-MLF® (2x2)
Current - Output:2.8V