MIC5319-2.7BML-TR
Micrel / Microchip Technology
MIC5319-2.7BML-TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MIC5319-2.7BML-TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MIC5319-2.7BML-TR
Manufacturer Micrel / Microchip Technology
Description IC REG LINEAR 2.7V 500MA 6MLF
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):5.5V
Supplier Device Package:6-TMLF® (2x2)
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-VDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
PSRR:70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:MIC5319-2.7BML TR
MIC5319-2.7BML TR-ND
MIC5319-2.7BMLTR
MIC5319-2.7BMLTR-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.7V 500mA 6-TMLF® (2x2)
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:500mA