MAKK2016T1R0M
Taiyo Yuden
MAKK2016T1R0M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAKK2016T1R0M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAKK2016T1R0M
Manufacturer Taiyo Yuden
Description Inductor Power Chip Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 2.2A 0.075Ohm DCR 0806 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 41248 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Shielding:Shielded
Series:MCOIL™, MA
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Other Names:587-5925-1
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:2MHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1µH Shielded Wirewound Inductor 2.2A 75 mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR):75 mOhm Max
Current Rating:2.2A
Current - Saturation:2.2A