MAKK2016H1R5M
Taiyo Yuden
MAKK2016H1R5M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy MAKK2016H1R5M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. MAKK2016H1R5M
Manufacturer Taiyo Yuden
Description FIXED IND 1.5UH 1.8A 105 MOHM
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs15000 pcs30000 pcs75000 pcs
Data sheet
Type:Wirewound
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:0806 (2016 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Shielding:Unshielded
Series:MCOIL™, MA, H Type
Ratings:-
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0806 (2016 Metric)
Other Names:587-4456-2
LQ MAKK2016H1R5M
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Core:Metal
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inductance Frequency - Test:2MHz
Inductance:1.5µH
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1.5µH Unshielded Wirewound Inductor 1.8A 105 mOhm Max 0806 (2016 Metric)
DC Resistance (DCR):105 mOhm Max
Current Rating:1.8A
Current - Saturation:2.4A