LP2951ACDM-3.3R2
onsemi
LP2951ACDM-3.3R2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2951ACDM-3.3R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2951ACDM-3.3R2
Manufacturer onsemi
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 1473 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):30V
Supplier Device Package:Micro8™
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA Micro8™
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):120µA
Current - Output:100mA