LP2951ACD-3.3R2
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2951ACD-3.3R2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2951ACD-3.3R2
Manufacturer AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Description IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):30V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):120µA
Current - Output:100mA