LP2951ACD-3.3R2G
Buy LP2951ACD-3.3R2G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2951ACD-3.3R2G
Manufacturer onsemi
Description LDO Regulator, 100 mA, 30V, Micropower, with Shutdown Vout: 3.3 V; 0.5%
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 50671 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):30V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Configuration:Positive
Other Names:LP2951ACD-3.3R2G-ND
LP2951ACD-3.3R2GOSTR
LP2951ACD33R2G
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:34 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):120µA
Current - Output:100mA