LP2951ACD-3.3G
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2951ACD-3.3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2951ACD-3.3G
Manufacturer onsemi
Description
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 44324 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):30V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tube
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
PSRR:-
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP2951ACD-3.3G-ND
LP2951ACD-3.3GOS
LP2951ACD33G
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA 8-SOIC
Current - Supply (Max):12mA
Current - Quiescent (Iq):120µA
Current - Output:100mA