LKG1K332MESAAK
Buy LKG1K332MESAAK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LKG1K332MESAAK
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP IN
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Series:LKG
Ripple Current @ Low Frequency:3.25A @ 120Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3300µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3300µF