LKG1K272MESCBK
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1K272MESCBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LKG1K272MESCBK
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 2700UF 20% 80V SNAP IN
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:LKG
Ripple Current @ Low Frequency:3.55A @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2700µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2700µF