LKG1K332MESBBK
Nichicon
LKG1K332MESBBK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1K332MESBBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LKG1K332MESBBK
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Series:LKG
Ripple Current @ Low Frequency:4.1A @ 120Hz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3300µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3300µF