LKG1K332MESCBK
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1K332MESCBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LKG1K332MESCBK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LKG1K332MESCBK |
|---|---|
| Manufacturer | Nichicon |
| Description | CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 200 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $5.78 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 80V |
|---|---|
| Tolerance: | ±20% |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Series: | LKG |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.95A @ 120Hz |
| Ratings: | - |
| Polarization: | Polar |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 31 Weeks |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 1.575" (40.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Detailed Description: | 3300µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C |
| Capacitance: | 3300µF |
| Applications: | Audio |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LKG1K332MESCBK, use the request quote form to request LKG1K332MESCBK pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LKG1K332MESCBK.The price and lead time for LKG1K332MESCBK depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LKG1K332MESCBK.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
