KZE63VB82RM8X15LL
Nippon Chemi-Con
KZE63VB82RM8X15LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KZE63VB82RM8X15LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KZE63VB82RM8X15LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:KZE
Ripple Current @ Low Frequency:266mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:665mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Impedance:160 mOhms
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:82µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:82µF