KZE63VB182M18X40LL
Nippon Chemi-Con
KZE63VB182M18X40LL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy KZE63VB182M18X40LL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. KZE63VB182M18X40LL
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1800UF 20% 63V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:KZE
Ripple Current @ Low Frequency:2.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.5A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Impedance:17 mOhms
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1800µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1800µF