IPC100N04S51R2ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPC100N04S51R2ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPC100N04S51R2ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPC100N04S51R2ATMA1
Manufacturer Infineon
Description 40V, N-Ch, 1.2 m? max, Automotive MOSFET, SS08 (5x6), OptiMOS?-5, PG-TDSON-8, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20731 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Test:7650pF @ 25V
Voltage - Breakdown:PG-TDSON-8-34
Vgs(th) (Max) @ Id:1.2 mOhm @ 50A, 10V
Vgs (Max):7V, 10V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Series:OptiMOS™, Automotive, AEC-Q101
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs:100A
Polarization:8-PowerTDFN
Other Names:IPC100N04S51R2ATMA1TR
SP001262620
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Manufacturer Part Number:IPC100N04S51R2ATMA1
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:131nC @ 10V
IGBT Type:±20V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:3.5V @ 90µA
FET Feature:N-Channel
Expanded Description:N-Channel 40V 100A 150W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-34
Drain to Source Voltage (Vdss):-
Description:MOSFET N-CH 40V 100A 8TDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:40V
Capacitance Ratio:150W (Tc)