IPC100N04S402ATMA1
Buy IPC100N04S402ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPC100N04S402ATMA1
Manufacturer Infineon
Description N-Channel 4 V 1A (Tc) 15W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-23
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33015 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 80µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TDSON-8-23
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.4 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerVDFN
Other Names:SP001007758
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8100pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:105nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 100A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-23
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)