IPC100N04S5L1R9ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPC100N04S5L1R9ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPC100N04S5L1R9ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPC100N04S5L1R9ATMA1
Manufacturer Infineon
Description 40V, N-Ch, 1.9 m? max, Automotive MOSFET, SS08 (5x6), OptiMOS?-5, PG-TDSON-8, RoHS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 38225 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 50µA
Vgs (Max):±16V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TDSON-8
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.9 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):100W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerTDFN
Other Names:IPC100N04S5L1R9ATMA1TR
SP001360570
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4310pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:81nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 100A (Tc) 100W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)