IPC100N04S52R8ATMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPC100N04S52R8ATMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPC100N04S52R8ATMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPC100N04S52R8ATMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 40V 100A 8TDSON-34
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.4V @ 30µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TDSON-8-34
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.8 mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max):75W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-PowerTDFN
Other Names:IPC100N04S52R8ATMA1-ND
IPC100N04S52R8ATMA1TR
SP001418102
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2600pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):7V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 100A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-34
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)