IHLP5050FDER2R2M01
Vishay Precision Group
IHLP5050FDER2R2M01
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IHLP5050FDER2R2M01 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IHLP5050FDER2R2M01
Manufacturer Vishay
Description Inductor Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 22A 4.2mOhm DCR 5050 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 17563 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:Molded
Tolerance:±20%
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Shielding:Shielded
Series:IHLP-5050FD-01
Ratings:-
Package / Case:Nonstandard
Other Names:541-1033-2
IHLP5050FDER2R2M01-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Material - Core:-
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:2.2µH
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:2.2µH Shielded Molded Inductor 22A 4.2 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):4.2 mOhm Max
Current Rating:22A
Current - Saturation:40A